Türkiye'de sağlık turizmi, spor turizmi, ekoturizm, wellness (esenlik) gibi yüksek potansiyelli karakteristik alanlarda daha kişiselleştirilmiş hizmet sunulması, daha fazla sağlık turisti çekilmesi ve gelir elde edilmesi hedefleniyor.

Türkiye Sağlık Turizmi Ağı

Ne yazık ki gerek son yıllarda uygulanan sağlık ve turizm politikaları, gerek aslında hekim olmayan kişilerce açılmış 5 yıldızlı otel konforunda ama ruhsatsız ve diplomasız sözde sağlık kuruluşları, gerekse sosyal medyanın etkisiyle insanları bir takım yerlerin sahte takipçi, sahte beğeni ve sahte yorumlarla kandırılması, sözde fenomenler sanki o sahte diş hekimlerinde tedavi oluyormuş gibi gösterme çabaları, gerekse bazı turizm firmalarının ne yazık ki turizm işini bırakıp anlaşmalı olduğu klinikleri anlaşmalı klinik statüsünden çok kendi bünyesinde çalışan klinikler gibi gösterme çabaları ve hatta böyle görmeleri ile beraber 5bin liralık işe kliniğe 2bin lira teklif edip “sen de 3bin liralık malzeme yerine bin liralık malzeme kullan, hekime de bu iş için bin vereceğine 500 ver, 500 liralık teknisyenle çalışmayıp 200 liralık teknisyenle çalışabilirsin” gibi hastaları ve hekimleri küçük düşürecek tekliflerle kliniklere gelmeleri, ülkemizin yüz yıldır sağlıkta “en iyi doktorların bulunduğu ülke” statüsünden çıkarıp “en ucuz ülke” konumuna getirmiş olması vb birçok sebeple yurtdışında ülkemiz hekimlerini karalama kampanyaları başlatılmıştır. Bununla ilgili hastaların tedavi olması gereken klinikleri ve hekimleri nasıl seçmeleri konusunda aşağıdaki yazıları zaten yazmıştık;

Sonrasında birçok ilde bulunan bir çok farklı sektörlerden hekim ve klinik bizi arayıp tebrik etti ve gerek kliniklerinin gerekse ülkemiz hekimlerinin olması gereken statüye yeniden ulaşmaları konusunda yardım istedi ve bizden yurtdışı hastaları birbirimize hiçbir komisyon ve aracı kuruluş olmadan yönlendirebileceği bir ağ kurmamızı talep etti.

Düşündük, neden olmasındı? Sonuçta bizim kliniklerimiz çoğunlukla İstanbul’da idi ve başka bir şehirde tatil yapmak isteyen yabancı hastaya ise “illa İstanbul’da tatil yap” diyemezdik ki yarıca ülkemizin çok çeşitli turistik bölgeleri varken. Ayrıca bir klinikte tedavi olan yabancı uyruklu bir hasta başka bir zaman  ülkemizde başka bir şehre tatile gelirse tabi ücretini ödemek şartıyla bu listedeki kliniklerden herhangi birinde sorununu anlatabilmelidir. Tabi her ne sebeple olursa olsun hiçbir hekim ve klinik hastaya başka bir kliniği ve hekimi kötülememelidir. Aksi taktirde pek tabi hem kendilerini hastanın gözünde küçük düşürecek hem de bizim tespit etmemiz halinde kendilerini sistemden çıkarmamıza sebep olacaktır.

Yukarıda linkini paylaştığım şartları sağlayan her kliniği(sadece ağız ve sağlığı diş klinikleri değil) katabileceğimiz bu sayfa ile ilk oluşumu kurmaya karar verdik, ileride bir dernek, bir vakıf ve belki de beraberinde kendi kooperatiflerimizi neden kurabilecek bir oluşumu neden başlatmayalım ki. Tabi bunun için katılımcılara yukarıdaki bağlantıda sağlamaları gereken şartlar dışında sunacağımız birtakım şartlar da olacak.

Bunlardan bir tanesi sisteme dahil olacak sağlık kuruluşlarından ve acentelerin mutlaka aşağıdaki gibi bir Uluslararası Sağlık Turizmi Yetki Belgesi olmalıdır ve bu yazının ilk paragrafında belirttiğimiz tarzda çalışan HANUTÇU vs denen kişi ve kurumlarla hiçbir şekilde çalışmıyor olmalıdırlar.

Sisteme dahil olacak kliniklerin yerli hastalara malzeme ve hizmet kalitesinden ödün vermemek adına en az aşağıdaki tarifeden çalışması;

Sisteme dahil olmak isteyen kliniklerin yurtdışında gelecek hastalara özel bir ilgi gerektirdiğinden %30 fazlasını aşmayacak şekilde en az aşağıdaki tarifeden çalışmaları, faturasız çalışmamaları ve pek tabi sisteme dahil olmak isteyen acente varsa onların da bu şartları kabul edip sisteme dahil olan kliniklere başka tekliflerle gelmemesi(%30’u geçmemek şartıyla bu kliniklere yönlendirme yaptıkları yurtdışında gelecek sağlık turizmi hastaları için o klinikten isteyecekleri komisyon karşılığı mutlaka fatura kesmeleri ve asla ama asla yerli hastalar için bir komisyon talep etmemeleri) gerekmektedir.

Pek tabi sisteme dahil olmak isteyen klinikler dışında turizm acentelerinden yukarıda istenen ekstra başka şartlar da olacaktır; bu şartlar ise şu linkte bulunmaktadır;

Bunların dışında sisteme sadece aşağıdaki illerden sadece birer klinik dahil olacaktır. Örneğin, biz sadece İstanbul’da Sancaktepe şubemizle dahil olacağız, Avrupa yakasında herhangi bir şubemiz şuan için bulunmadığından Avrupa yakasında başka bir klinik diş konusunda sisteme dahil olacaktır. Öncelik doğal olarak diş kliniklerinin olup diğer kliniklerde eğer o bölgede anlaşmalı bir diş kliniği yoksa sisteme dahil olabilecektir. Eğer o bölgede sisteme girmiş bir diş kliniği varsa ancak ve ancak bünyesinde diş kliniği olmayan kurumlar sisteme dahil olabilecektir.

Sisteme dahil olmak için önce gelen alır mantığı işleyecek olup şartlara uymadığını tespit ettiğimiz klinikleri  sistemden çıkarma yetkisi sadece ve sadece bizde olacaktır ve sisteme giren hiçbir klinik ve acente bize hukuki yönden ve yasal yönlerden sıkıştırmayacağını kabul edecektir. Tamamen kural koyucu ve yönetici(Sağlık Bakanlığı’nın koyduğu şartlara uymak dahilinde) biz olacağız. Sisteme girecek turizm acentesi sayısında ise şartları sağlaması şartıyla hiçbir sınırlama olmayacaktır ki gördüğümüz kadarıyla bu sayı pek de çok değil gibi zaten.

Biz bir oluşum başlattık benzeri başa oluşumlar olacaktır. Bize katılamasanız bile siz de bir oluşum kurabilir, ya da bizler gibi hekimlikten taviz vermeyen kurulmuş başka bir oluşuma katılabilirsiniz.

Sisteme dahil olmak için bu sayfanın sonunda bulunan yorum kutusuna konuda bahsedilen bilgilerinizi ve belgelerinizi yazınız(beğenilmeyen ve sistem çıkan kuruluşların yorumları da silinecektir) Hasta yorumlarından uygun olanların bir kısmı eğer sağlık bakanlığının şartlarına uyuyorsa tarafımızdan onaylanabilir.

Aşağıda sisteme dahil olan klinikleri görmektesiniz, daha altında ise sisteme giren anlaşmalı turizm acenteleri bulunmaktadır; en altta ise hedeflenen ülkeler bulunmaktadır.

İLLER İlçeler
Adana Tüm İlçeler  
Ankara Tüm İlçeler  
Antalya Tüm İlçeler  
Alanya Tüm semtler  
Balıkesir Tüm İlçeler  
Bursa Tüm İlçeler  
Çanakkale Tüm İlçeler  
Denizli Tüm İlçeler  
Diyarbakır Tüm İlçeler  
Elazığ Tüm İlçeler  
Erzurum Tüm İlçeler  
Eskişehir Tüm İlçeler  
Gaziantep Tüm İlçeler  
Hatay Tüm İlçeler  
Isparta Tüm İlçeler  
İstanbul İstanbul ilinde Adalar, Ataşehir, Beykoz, Çekmeköy, Kadıköy, Kartal, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli, Şile, Tuzla, Ümraniye ve Üsküdar, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beyoğlu, Esenler, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Kağıthane, Sarıyer, Sultangazi, Şişli, Zeytinburnu ilçeleri için tek klinik Özel Erdem AZİM Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Adres: Sarıgazi, Akdoğan Sk. No:1-3 D:1, 34785 Sancaktepe/İstanbul erdemazim.com.tr Telefon:+90 (0216) 622 66 67
İstanbul İstanbul ilinde Arnavutköy, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Çatalca, Esenyurt, Güngören, Küçükçekmece, Silivri  ilçeleri için tek klinik  
İzmir Tüm İlçeler  
Kars Tüm İlçeler  
Kayseri Tüm İlçeler  
Kocaeli Tüm İlçeler  
Konya Tüm İlçeler  
Kütahya Tüm İlçeler  
Malatya Tüm İlçeler  
Muğla Tüm İlçeler  
Muğla Tüm İlçeler  
Nevşehir Tüm İlçeler  
Ordu-Giresun Tüm İlçeler  
Rize-Artvin Tüm İlçeler  
Samsun Tüm İlçeler  
Sinop Tüm İlçeler  
Sivas Tüm İlçeler  
Şanlıurfa Tüm İlçeler  
Tekirdağ Tüm İlçeler  
Trabzon Tüm İlçeler  
Uşak Tüm İlçeler  
Van Tüm İlçeler  
Zonguldak Tüm İlçeler  

Anlaşmalı Turizm Acenteleri şunlardır(sıralama tamamen başvuru sırasında göre yapılmıştır). Başvuru için sadece aşağıdan sizden istediğimiz bilgi ve belgeleri yorum olarak bırakınız.

Ayrıca grup olarak ülkemize gelecek sağlık turisti olarak öncelikli olarak hedefleyeceğimiz ülkeler şunlardır;

01. İNGİLTERE
02. F.ALMANYA
03. HOLLANDA
04. BELÇİKA
05. AVUSTURYA
06. İSVİÇRE
07. FRANSA
08. DANİMARKA
09. İSVEÇ
10. NORVEÇ
11. LİBYA
12. K.K.T.C
13. MAKEDONYA
14. AZERBAYCAN
15. ROMANYA
16. GÜRCİSTAN
17.BOSNA-HERSEK
18. KANADA
19. KEBEK
20.ÇEKCUMHURİYETİ
21. ARNAVUTLUK
22. LÜKSEMBURG
23. HIRVATİSTAN
24. SLOVAKYA
25. SIRBİSTAN
26. İTALYA
27. KORE
28. KARADAĞ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ