Pterygoid İmplant

Pterygoid İmplantlar

Pterygoid Implant placement

Üst çenedeki tüm dişlerini kaybetmiş ve arka bölgeleri atrofiye uğramış üst çenenin arka kısımlarında standart dental implant yapılamayan durumlarda maksillanın(üst çenenin) en posterior kısmından ankraj alınarak Pterygoid İmplantlar yapılıp posterior bölgede kantilever gereksinimini ortadan kaldırılabilir.

KANTİLEVER UZUNLUĞUÇünkü yapmayı istemediğimiz kantilever köprüler yapıldığı zaman arka bölgedeki dişlerde çiğneme kuvvetleri çok fazla olduğu için ön taraflara yapılmış olan implantlara daha fazla yük gelmesine neden olabilir ve tek taraflı destek nedeniyle köprü gövdesi birleşim bölgesinden kırılabilir, Yüksek çiğneme basınca köprünün sık sık düşmesine ve köprüler ile sadece ön tarafa yapılmış olan implantların hasar görmesine neden olabilir.

Pterygoid çıkıntı veya pterygomaksiller çıkıntıya yerleştirilen implant, maksilla ve sfenoid kemiğin pterygoid plakasından ankraj almaktadır. İmplant boyları 22 mm civarında olup, distal angulasyonları 35°-55° derecedir. Pterigomaksiller bölgeye yerleştirilen implantlar daha kısa olmakla beraber, angulasyonları da 10°-20° arasıdır.

Cerrahi alanın önemli anatomik yapılara komşu olması nedeniyle osteotomi esnasında osteotomlar kullanılması ciddi komplikasyonlardan kaçınmak için önerilmektedir. Candel ve arkadaşlarının yaptığı çalışmada pterygoid implantların başarı yüzdesi %90,7 gibi dental implantolojide gayet kabul edilebilecek bir yüksek oran olarak bulunmuş ve posterior maksilla rehabilitasyonunda geçerli bir yöntem olarak belirtilmiştir.

İmplantları yaptıktan ve üzerine dişlerini koyduktan sonrası görüntüsü yukarıdaki şekilde olduğu gibi olmaktadır.

İsviçre Malı ROOTT DENTAL IMPLANT üstüne yapılacak olan porselen/zirkonyum gibi tüm protez çeşitleri dahil(CAD/CAM ÇÖZÜMLER de dahil olmak üzere)tanesi(hatta gerektiği durumlarda Pterygoid Implant da dahil) kullanılan implant başına adeti 50.000 TL idir. Örneğin yukarıda gördüğünüz, ikisi Pterygoid Implant olmak üzere toplam 8 implant ve üzerindeki protezin toplam maliyeti 400.000 TL idir. Yazının en üst kısmında gördüğünüz 11 implant gibi çok sayıda implant üzeri bir protez pek yapılmasa da 550.000 TL gibi bir maliyeti çıkabilir.

Dental Volumetrik Tomografi’yi Diş Hekimlerimizin önerisi doğrultusunda Ağız ve Diş Sağlığı Poliklinik’lerimizin dışında sistemlerimize uygun olan bir Görüntüleme Merkezinde siz kendiniz ücretini ekstra olarak oraya ödeyerek çektiriyorsunuz.

“Pterygoid İmplantlar” üzerine bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.