Sefalometrik Çizim ve Analizi

Çok uzun yıllar süresince ortodontik tedavi yapan diş hekimleri, olması gereken ideal yüz estetiğine ve ideal oklüzyona(kapanışa) varabilmek için ortodontik tedavi yapan tüm diş hekimlerince benimsenebilecek, ortak kıstaslara(ölçütlere) dayalı tedavi planları üretmeyi hedeflemişlerdir.  Başlarda tanı koyarken ve tedavi planlamarını yaparken, klinik içerisinde yaptıkları muayene bulgularına ve aldıkları ölçülerden çıkardıkları alçı modellemerine dayanarak yapmışlardır. Fakat klinik içi yapılan muayene bulguları ve alçı modellemeleri, tekrarlanabilirlik ve ortak kullanım açısından yeterli birer tanı materyali olarak bir türlü kabul edilememiştir.
İşte buradaki noksanlığı ortadan kaldırabilmek için zamanla çok farklı yöntemler kullanılmıştır. Bu farklı yöntemlerden birisi de lateral sefalometrik filmler ve analizleridir. Lateral Sefalometrik filmler ve analizleri, bu süreç zamanında ortodontik tedaviler yaparken rutin bir teşhis koyma metodu halini almıştır. Zamanımızda, doğru bir tedavi planı çıkartabilmek için ve olması gereken bir tedaviyi yapabilmek için lateral sefalometrik filmlerin çekilmesi ve çekilen bu radyografilerin farklı analiz yöntemleri(usulleri, yolları) ile değerlendirilmesi kaçınılmaz olmuştur. Lateral Sefalometrik filmler, artık sadece teşhis koyulması ve tedavi planı çıkarılması için değil, hastalarımızın büyümeleri, gelişimleri gibi evrelerinin farkedilmesinde, o sırada nasıl bir büyüme-gelişim döneminde bulunduklarının tayininde ve olası tedavi bitimlerinde,tedavi sınucunun nasıl olacağının ya da biten bir tedavinin sonucunun yorumlanmasında da artık tüm dünyada ortak kullanılan bir dil özelliğini almıştır. İşte bu sebeplerle ortodontik tedavi yapan diş hekimleri için lateral sefalometrik radyografilerinin çekilmesi ve bu filmlerin analizlerinin kolay, hızlı ve hatasız yapılması çok önemlidir.

Ama bu durumda gerek Lateral Sefalometrik radyografi çekilebilen cihazlar, gerekse bu cihazlarda çekilecek filmlerin analizlerini yapacak programlar genelde yabancı(yurtdışı) kökenli olmaları sebebiyle ne yazık ki ciddi  bir yatırım yapmalarını gerektirmektedir.

Biz Özel Erdem AZİM Ağız ve Diş Sağlığı Poliklinkleri olarak merkezimiz olan Sancaktepe şubemizde gerek kendi hastalarımıza gerekse başka kliniklerde/muayenehanelerde çalışan ve ortodontik tedavi yapan diş hekimlerinin hastalarına 100 TL gibi bir meblağ karşılığında Lateral sefalometrik filmler çekebilmekte ve bu filmlerin analizlerini 100 lira gibi bir meblağ karşılığında yapabilmekteyiz. Başka kliniklerden bu amaçla klinğimize yönlendirilen hastaların etik kurallamız gereği ortodontik tedavileri için bir ücret veya görüşme yapmamaktayız. Eğer siz de ortodontik tedavi yapan bir diş hekimi iseniz hastanızın lateral sefalometrik filmerlinin çekilmesi ve/ve ya sefalometrik film analizlerinin yapılması için hastalarınızı kliniğimize yönlendirebileceğiniz gibi elinizde düzgün çekilmiş ve üzerinde cetvel kısmı okunaklı olan filmlerinizin analizini yapmamız için bize gönderebilirsiniz. Hastaları yönlendirmeniz durumunda(bunun için hastalarınızın kliniğimizi ziyaret etmesi gerekecektir) 100 TL lateral sefalometrik film çekimi(ve eğer istemişseniz her bir analiz için + olarak 100 TL analiz ücreti) hastanızın kendisinden tahsil edeceğiz.

İşletme Adresimiz;

İstanbul ili Sancaktepe ilçesi Sarıgazi Merkez’de CHP binasının oradaki ışıklarda bulunan Osmangazi İlkokulu ve Tatbak’ın karşındaki Özel Kavram Anadolu Lisesi arasında PamTime çocuk mağazasının üzerinde 1. Kat. Tam önümüzde AkBank’ın bankamatiği var.

ÖZEL ERDEM AZİM AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ

SARIGAZİ MAH. AKDOĞAN SOK. NO:1-3/1 SANCAKTEPE, İSTANBUL, TÜRKİYE

Hastanızı kliniğimize yönlendirmeye gerek olmadan eğer sadece düzgün çekilmiş bir lateral sefalometrik filmi ve profil fotoğraflarını hasta cinsiyet, doğum tarihi ve Irk(Beyaz ırk, Asyalı, Afrikalı gibi) bilgileriyle beraber, sefalometrik analizler arasından hangi analizi yapmamızı istediğinizi seçerek erdemazim@yaani.com aracılığı ile bize ulaştırıp analiz yapmamızı isterseniz önce analizi yapacağız ve sizden 100TL’yi kendinizin bize ödemesi için(kredi kartı ya da eft) size mail atacağız ve ödemenizi tamamladıktan sonra size analiz sonucunu ulaştıracağız, analiz sonucunca yanlış koyduğumuz sefalometrik noktalar var ise bize aynı mail aracılığı ile geri dönüş yaparak hatalarımızı düzeltmemizi isteyebilirsiniz, gerekli düzeltme yaptıktan sonra size doğru bir şekilde geri dönüş yapılacaktır. Not: Her ne kadar analizde tedavi planlaması ile ilgili bir takım önerilerde bulunsak bile tedavi bizim sorumluluğumuzda değildir. Doktorlarımızda 3 ve hatta daha fazla farklı(Steiner, Tweed, McNamara gibi-diğer analizler de olabilir) analiz bile isteseler 1 analiz ücreti almaktayız, eğer analizi hastanın kendisi isterse her bir analiz için ayrı ayrı ücret alınır.

Ayrıca ameliyat olması gereken hastalara “Posterior 3mm aşağı 5 mm öne gibi vs vs” şeklinde analiz ve düzeltme için oran da isterse doktorlara her şey dahil 20.000 TL karşılığında bu şekilde planlama da çıkarılmaktadır.(Not: fiyatlar güncellenmiş olabilir, lütfen mail ile fiyat sorunuz.)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.