Restoratif Diş Hekimliğinde Dijitalleşme

3D Tasarımlı tam Gülüş Tasarımı

Gülüş tasarımı genelde 5 aşamadan ibarettir, bazen bunların biri ya da bir kaçı birden yapılması yeterli olabildiği gibi bazen hepsi birden sırayla uygulanır. Genelde iyi bir gülüş tasarımı için ikinci ve beşinci aşamaya gerek olmasa bile bu yazının sonlarına doğru aşamaya çoğu zaman ihtiyaç duyulmaktadır. bazen burada anlatılanların dışında da başka işlemler yapılabilir. Eğer protez vb. herhangi bir işleme ihtiyaç duymayacaksak ise hemen hemen Crft Align ile tüm 3D gülüş tasarımını tamamlamaktayız.

Tartar Temizlemeİlk Aşama: Öncelikle diş taşı temizliği, dolgu, kanal vb. işlemlerin bitmesi gerekmektedir. Yani ağzınız tertemiz olmalıdır.

İkinci aşama: Ortodontik tedavi ihtiyacı varsa onun yapılmasıdır. Bu aşamada klasik teller yerine eğer mümkünse Aligner ile bir takım şeffaf plaklar ile ortodontik problemlerinizin çözümü amaçlanır. Ama ne yazık ki her hasta şeffaf plak ile Aligner tedavisi mümkün olmamakta ve bazen tel takmak gerekmektedir. Eğer Alignerlar ile şeffaf plak tedavisi yapılabiliyorsa öncelikle bunun yukarıdaki videoda gördüğünüz gibi 3D olarak planlanması gerekmektedir, bu planlamanın 9.000 TL kadar ücreti olmaktadır(planlama ücretinin siz sonrasında tedaviyi yaptırmasanız bile iadesi olmayacaktır), ardından ise tedavi aşamasına geçilir, bu aşamada ise size günde en az 22 saat kullanmanız için verilecek plaklar için 9.000 TL civarı bir plakların malzeme ücreti çıkacaktır. Bazen plaklarla beraber elastikler ve mini vidalar da kullanılması gerekebilir. Toplamda 38.000 TL olan Alignerlar ile şeffaf plak tedavisi ile dişleriniz ortodontik olarak düzeldikten sonra son taksitiniz olan 20.000 TL alınır ve asıl bundan sonra gülüş tasarımına devam edilir, merak ediyorsanız yazının devamını okumayı unutmayın.(Eğer dişleriniz yanlış pozisyonda(eğik/yamuk/dönmüş vs.) duruyor olmasının yanı sıra bir de çene ve yüz yapınıza göre küçük ve/veya aralıklı ise büyük ihtimal bu aşamadan sonra 5. ve son aşaması olan 3D ile hazırlanan indirek restorasyonlara ihtiyaç duyacaksınız çünkü)

Bu aşamadan sonra Gülüş tasarımının 5. ve son aşaması olan 3D ile hazırlanan indirek restorasyonlarınızın yapılmasına gerek olup olmadığı değerlendirilir, eğer bahsettiğimiz Gülüş tasarımının 5. ve son aşaması olan 3D ile hazırlanan indirek restorasyonlarınızın yapılmasına gerek yok ise 3. aşama olan 3D ile diş eti şekillendirme ve 4. aşama olan ev tipi beyazlatma ihtiyacınız olsa bile cad-cam ile hazırlanan lingual retainerlar takılır ve üzerlerine pekiştirici plaklar verilir. Eğer Gülüş tasarımının 5. ve son aşaması olan 3D ile hazırlanan indirek restorasyonlarınızın yapılması ihtiyacınız var ise cad-cam ile hazırlanan lingual retainerlar ve pekiştirici plaklar en son aşamada takılır. Eğer lingual retainerlar ve pekiştirici plakları halen takmadı ise Yukarıdaki videoda bu lingual retainerların nasıl yapıştırılarak takıldığını göstermektedir.

Not: eğer ikinci aşama diye yadığım ortodontik tedavi, alignerlar ile şeffaf plak tedavisi vs aşamaları yapılırsa bu aşamalar uzun süreceği için sonraki aşamalara geçene kadar enflasyon nedeniyle sonraki aşamaların ücretleri zaman içinde değişebilir.

Üçüncü aşama: 3D ile hazırlanan plak ile diş eti şekillendirme yani gingivektomi. Resimde gördüğünüz bu plak dişlerinizin simetrik ve hızlı ir şekilde biçimlendirilmesi konusunda bizlere yardımcı olur, biz genelde bu işlemi Diode Laser ile yapmaktayız ve bu aşamanın size olan maliyeti 20.000 TL kadar tutmaktadır.

Dördüncü aşama: ev tipi beyazlatma işlemi için yukarıdaki videoda gördüğünüz şekilde bir ölçü alınır ve laboratuvarımız dişlerinizin durumuna göre uygun şekilde seçeceğimiz markanın jellerini içine koyup videodaki gibi dişlerinize takarak kullanabileceğiniz bir plak hazırlar. Bu aşamanın jellerle beraber maliyeti size 9.000 TL kadar tutmaktadır.

5. ve son aşaması olan 3D ile hazırlanan indirek restorasyonlarınızın yapılması. Buraya kadar olan kısımda ilk aşamada gerekli tedavilerin ücretleri hariç ikinci aşama için 38.000 TL, üçüncü aşama için 20.000 TL, dördüncü aşama için 9.000 TL, toplamda ilk aşama için ödenen ücretler hariç 67.000 TL ödediniz. Ama dişleriniz yanlış pozisyonda(eğik/yamuk/dönmüş vs.) duruyor olmasının yanı sıra bir de çene ve yüz yapınıza göre küçük ve/veya aralıklı idi ise tüm tedavilerinizin sonunda yukarıdaki videoda gördüğünüz şekilde indirek restorasyonlarınızın yapılması ya da dişlerinizin belki de protetik olarak kesilerek(ya da kesilmeden) tedavi olması gerekebilir. Eğer dişlerinizi proteteik olarak restore etmeyecek isek indirek restorasyon yolunu tercih ediyoruz ve indirek restorasyonlarınızı yaparken dişleriniz kesmiyoruz, önce bilgisayarda planlamamızı yaptıktan sonra teknisyenlerimiz aracılığı ile çalıştığımız laboraturlara yukarıda videoda gördüğünüz gibi 3D ile bir indirek restorasyon plağı hazırlatıp gülüş tasarımınızın en son aşaması olacak şekilde dişlerinizin restorasyonlarını tamamlıyoruz. Peki bu dişleri kesmeden yapılacak ola 3D ile indirek restorasyon maliyeti ne kadar tutuyor diyorsanız, hesaplaması şu şekilde oluyor, tek çene plak ve planlama 9.000 TL(planlama ücretinin siz sonrasında tedaviyi yaptırmasanız bile iadesi olmayacaktır) ve o plağın hazırlandığı çenede indirek restorasyon yapılacak olan her bir diş 4.000 TL. Tek çene ya da alt-üst çene çalışmak gerekebilir.

İsterseniz bu son kesimsiz olarak yapılan kalıcı dişleri CEREC Bluecam ve CEREC Omnicam gibi ağız içi tarayıcı cihazları kullanarak veya duruma göre kullanmayıp silikon ölçü alarak genelde Cad-Cam teknolojisi ile çalıştığımız laboratuvarımız ile yaptığımız protetik diş tedavilerinden önce MOCK-UP(PROVA DİŞİ) olarak düşünebilir ve istediğiniz kadar bu dişlerle gezip, istediğiniz kadar kişiye gösterdikten sonra varsa yeni istekleriniz onları da çalıştığımız diğer Cad-Cam teknolojili protez laboratuvarımıza belirterek protetik diş tedavilerizi ayrıca yaptırabilirsiniz. Cad-Cam teknolojisi ile çalıştığımız laboratuvarımız ile yaptığımız protetik diş tedavilerin fiyatları için CAD-CAM FİYAT LİSTEMİZE bakabilirsiniz.

En başta yazabilirdim ama özellikle yazmadım; yazımızın en başında ana görsel de ilk gördüğünüz olay yine 3D ile indirek restorasyon görseli idi 🙂 Aşağıda bu görselin tamamını görüyorsunuz ve hemen altında bu konunun dışında farklı bir konudan bahsettiğimiz ufak bir yazıyı okuyorsunuz.

Restoratif Diş Hekimliğinde Dijitalleşme
Restoratif diş hekimliğinde dijitalleşme, tanıdan teşhise, planlamadan iş akışının yönetilmesine ve dental tedavilerin geniş bir yelpazede uygulanabilmesine kadar çeşitliği birçok noktada hekimlere kolaylık sağlamaktadır. Doğru ve kesin çürük teşhisinde, geleneksel görsel-dokunsal metotların yerini artık lazer yardımlı floresans, fiber optik transillüminasyon ve dijital teşhis yöntemleri almıştır. Minimal invaziv diş hekimliği ve konservatif yaklaşımların tercih edilmesiyle, başta Er: YAG ve Nd: YAG olmak üzere dental lazerlerin kullanımı yaygınlaşmıştır. İndirekt restorasyon sürecindeki en zor basamak olan hasta ağzının modele yansıtılması aşamasında yıllardır geliştirilmekte olan ölçü maddeleri ve yöntemleri kullanılmaktaydı. Gelişen ağız-içi tarayıcı teknolojisi sayesinde, hata oranı çok düşük ölçümlerin alınmasının yanı sıra kayıtların saklanabilmesi ve hatta gerekirse renk tespiti yapılabilmesi hekimteknisyen arasındaki uyumu artırmıştır. Bilgisayar destekli tasarım ve bilgisayar destekli üretimin (CAD/CAM) artık diş kliniklerinde kullanılabilecek düzeyde evrimleşmiş olmasıyla beraber birçok restoratif ve protetik tedavi bu sistemler aracılığıyla üretilmeye başlanmıştır. Hızlı prototiplemenin gelişmesi ve 3 boyutlu (3B) yazıcıların diş hekimliğine girişi ile, hekimler daha estetik, fonksiyonel, uyumlu restorasyonları daha hızlı, başarılı ve kolay bir şekilde uygulamaya başlamıştır. Dijital dental yazılımların ve aplikasyonlarının üretilmesi ile Dijital Gülüş Tasarımı kavramı gelişmiş ve bu gelişme hastaların gülümsemesini iyileştirmede büyük bir etki yaratmıştır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.