Dişlerin, tel tedavisi görmeden düzeltilebilmesi için uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Aligner, Invisalign, Şeffaf Aparey, Şeffaf Plak

Başlıkta yer alan tüm ibarelerin aslında hepsi aynı şeyi ifade etse de, farklı kelimelerin kullanılmasının birkaç sebebi var, bunlardan bir tanesi aslında bu ortodontik tedavi türünün Türkçe’de ifade edeceğimiz tamamı ile yerleşik bir kelime grubu henüz olmaması, bir diğeri ise bunların marka isimleri olarak kullanılması.

seffaf plak ile telsiz ortodonti

‘Align’ kelimesi türkçe karşılığı sıralamak, hizalamak olduğunu düşünürsek, ‘Aligner’ ise dişleri sıralayan apareyler anlamı taşır diyebiliriz.

Invisalign bu tür tedavileri gerçekleştirdiğimiz bir markanın jenerik ismi olsa da, bugün bu tedavilerin ortak ismi olarak da kullanılabiliyor.

‘Şeffaf Aparey’ ya da ‘Şeffaf Plak’ kelimeleri belki de türkçe olarak bu tedavileri ifade etmekte kullandığımız en iyi seçenekler olabilir.

Hizalayıcılar, dişlerinizin üzerine bir ağız koruyucusu gibi takılan tek bir katı plastik parçasıdır. Bu ağızlık, dişlerinizi istediğiniz pozisyona getirmek için ince bir baskı uygular.

Hizalayıcı takma süresi diş tellerinden çok daha kısadır.

Toplanan izlenimler, dişlerin adım adım hareket ettirilmesi gereken yerin üç boyutlu bir projeksiyonunu oluşturmak için kullanılan şeydir. Ardından görünmez bir hizalayıcı oluşturulur ve size verilir.

Dişlerinizi istendiği gibi yeniden konumlandırmak için hizalayıcıları günde yaklaşık 22 saat takılması gerekir. Hizalayıcı iki hafta boyunca takılır ve dişleri yaklaşık 0,25 ila 0,33 milimetre hareket ettirir. Ardından, hizalayıcıyı dişlerinizi hareket ettirmeye yardımcı olan yenisiyle değiştirirsiniz.

Ortalama olarak, görünmez hizalayıcınızı 6 ila 18 ay boyunca kullanacaksınız. Sürenin uzunluğu, benzersiz ihtiyaçlarınıza bağlıdır.

Tellerle metal braketlerin yapıştırılması ve dişlerinize takılması 1 ila 2 saat arasında sürer. Diş telleri takıldıktan sonra, önümüzdeki 2 yıl boyunca ağzınızda kalıcı bir demirbaş olurlar.

%75 daha öngörülebilir hareket.

Söz konusu gülümsemeniz olduğunda, hassasiyet ve öngörülebilirlik rahat ve etkin bir deneyim için son derece önemlidir.

Şeffaf plaklar ne zaman tercih edilmeli?

Aynaya baktığınızda ve gülümsemenizde yeni bir boşluk veya belki daha fazla çarpık diş fark ettiyseniz, diş eğrilikleri ile ilgili şikayetleriniz için, diş kayması, dişlerinizin yerlerinin değiştiğini fark ettiyseniz, görünmez hizalayıcıların takılmasını araştırmak için diş hekiminizden randevu alın.

Artıları ve Eksileri

Diş tellerine göre artıları, kullanım rahatlığı ve tedavi sürecinin daha belirgin olması söylenebilir. Ağzınızda metal diş tellerinin görünmesini istemiyorsanız, mükemmel bir seçenektir.

Ağız koruyucuya benzeyen şeffaf bir plastik hizalama tepsisi kullanır. Normal gündelik hayatınız boyunca dişlerinizin üzerine takarsınız. İnsanların diş tedavilerinden görüntü olarak rahatsız olmamalarını sağlar.

Ayrıca istenildiğinde çıkarılabilir. Yemek yerken ve içerken, yemeğinizin tadını çıkarmak için invisalign plaklarınızı çıkarabilirsiniz. Diş tellerine zarar verme korkusuyla diş tellerine takılma veya patlamış mısır gibi belirli yiyecek türlerini reddetmek zorunda kalmayacaksınız.

Ağrı ve rahatsızlık da neredeyse yok denecek kadar azdır. Diş tellerinin çenede yoğun ağrıya ve hatta iç kısımda yaralara neden olduğu iyi bilinir.

Tedavi nasıl yapılmaktadır? 

Önce hastanın ağzının üç boyutlu dijital görüntüsü elde edilmektedir.

Bunun için 2 yol vardır:

1. Ağız içi tarayıcılar ile diş dizilimlerinin görüntüsünün elde edilmesi.

2. Silikon esaslı ölçü maddesi ile hastadan ölçü alınması ve bu ölçünün taranması ile diş dizilimlerinin görüntüsünün elde edilmesi.

Elde edilen dijital tarama *hizalayıcıları üretecek sisteme entegre yazılıma aktarılır.

Bu yazılım ile bilgisayar ortamında dişler ufak ufak hareket ettirilir.

Bu şekilde dişler olması gereken ideal konuma getirilir.

Bu hareket miktarı ve şekli plakları üretecek olan firmanın teknisyenleri tarafından yapılır.

Hizalayıcıların kompleks diş hareketlerini sağlayabilmeleri için dişlerin üzerine ufak eklentiler planlanır.  Bunlara ataşman denir. Bu ataşmanlar dişlerin haraket ettirilmesinde oldukça önemlidir.

Her dişte ataşman bulunması gerekmemektedir.

Her dişte ataşman olması gerekmemektedir.

Planlama işleminden sonra yapılacak her diş hareketi için ayrı bir plak hazırlanır.

Basit çapraşıklık için 5-10 arası plak yeterlidir.

Ciddi çapraşıklık ve düzensizlik içeren tedaviler için 60-70 hatta daha fazla sayıda plak gerekli olabilir.

Şeffaf Plak tedavisi için toplam kaç defa gelmeliyim?

Özellikle şehir dışından ya da yurt dışından gelecek hastalarımız merak ettiği konudur.

1. Kayıtlar (Fotoğraflar, röntgen, intraoral scanner ile tarama) için.

4-8 hafta sonra

2. Ataşmanların yerleştirilmesi ve plakları teslim almak için

3. Tedavinin bitiminde koruyucu plak ya da lingual retainer yapımı için

Toplamda minimum 3 defa gelmeniz gerekmektedir.

Bütün plakların kullanılmasına rağmen, planlanan sonuca dört dörtlük ulaşılamayabilmektedir. Bu durumda yeni kayıtlar ve bir süre daha plak kullanımı gerekebilmektedir. Bu da toplam tedavi süresine iki randevu ekleyip, toplamda 5 randevuya çıkabildiği durumlar olabilmektedir.

Komplike tedavilerde bazen plak kullanımı yeterli olmayıp, yardımcı aygıtlar gerekebilmektedir. bu durumda toplam randevuu sayısı standartların üzerine çıkabilmektedir.

Kayıtları aldıktan sonra plakları kargo ile gönderebilir misiniz?

Plakların dişlere tutunmasını arttıran ataşman adı verilen eklentilerin yerleştirilmesi için plaklar imal edildikten sonra kliniğimize gelmeniz gerekmektedir.

Tedavisinin tam maliyeti şunlara göre belirlenecektir:

  • Vakanızın karmaşıklığı
  • Ne kadar süre tedavi aldığınız
  • Tedavi için seçtiğiniz Sağlayıcı

Aşağıda beraber çalıştığımız sağlayıcılarla yaptığımız tedavilerin sizlere olabilecek maliyetleri yazmaktadır. Bunlar dışındaki tedavileriniz için TEDAVİ ÜCRETLERİ sayfamızı incelemelisiniz.

OrthoMagic şeffaf plakalrı ile ortodontik tedavi ücretleri ise şöyledir; 1-5 haftalık tedavi 9.000TL, 6-15 haftalık tedavi 20.000TL, 16-24 haftalık tedavi 30.000TL, 25-34 haftalık tedavi 30.000TL, 35 haftadan uzun süren tedaviler 40.000TL olup tedavi öncesi söylenen süreden daha uzun sürse bile ekstra ücret talep edilmez.

Cyristal Aligner (Şeffaf Plaklar) ile ortodontik tedavi (Alt-Üst çift çene full tedavi Paket fiyatı) 1-10 çift Hizalayıcı vaka 20.000 TL, 10-20 çift Hizalayıcı vaka 30.0000 TL, Unlimited Hizalayıcı(20 çift üzeri) vakalar 50.000 TL olup Cyristal Aligner (Şeffaf Plaklar) ile ortodontik tedavi öncesi ücretsiz analiz yapılır ve vakanın kaç ay süreceğine karar verilir ve tedavi öncesi söylenen süreden daha uzun sürse bile ekstra ücret talep edilmez. Plaklar 2 haftada bir değiştirilir

Orthero şeffaf plakları ile 30.000TL(Alt-Üst çift çene full tedavi Paket fiyatı olup 5 plak ve altındaki estetik vakalar 20.000 TL idir.), (VIP* ve (Sağlık Turizmi) hastaları için plaklar ortalama 20 gün yerine analiz dahil en fazla 10 günde basılacağından ve kargo firmaları moto kuryelerle iş hızlandırılacağından en fazla 10 günlük konaklama ve otel-klinik arası transferler dahil 30.000 TL ekstra ücret alınır toplamı 60.000 TL olur(5 plak ve altı estetik vakalarda 50.000 TL). Not: Plaklarını kaybeden, kullanıcı kaynaklı zarar veren hastalar için, hastaların plakları kullanım klavuzunda belirtilen şekilde kullanmadığının(plaklarla yemek yenmesi, sıcak-soğuk içecekler tüketilmesi, plakların uygun koşullarda saklanmaması gibi) tespit edilmesi durumunda üretilecek yedek plaklar ilgili pakete tanımlanmış 3 set yedek plak adetini aşan her set plak için 3.000 TL ek ücret alınır. 1 set plak alt-üst 1’er adet plağa tekabül etmektedir. Not: Tedavi sonunda hastaya Üst-Alt çene 2’şer adet Herotain Retainer Plak ücretsiz olarak gönderilir. Fakat devamında istenecek olan Herotain Retainer Plaklar için alt ve üst toplam 3.000 TL ücret alımı yapılmalıdır. Eğer hasta tedaviye başlayacağını beyan eder ve analiz yapıldıktan sonra plaklar basılmadan vazgeçerse 8.000 TL ücret tahsil edilir. Vaka Zaman Aşımında Kontrol Çalışması: Devam eden vakalarda; Hizmet Garanti Şartlarında belirtilen, düzenli vaka takibi yapılmaması sebebiyle taahhüt edilen ücretsiz kontrol hakkının kaybı söz konusudur. Bu durumda, vaka yeniden başlatılmak istendiğinde, vakanın kontrolünün talep edilmesi durumunda uygulanacak ücret 20.000 TL idir.

Istanbul Aligner markası ile Şeffaf Plak tedavi ücretimiz Alt/Üst toplam adım 1-16 arası 30.000 TL, Alt/Üst toplam 17 adım ve üzeri(Limitler doğrultusunda her çene maximum 14) 70.000 TL olup başlangıçta analiz için 3.000 TL ücret alınır, eğer tedaviye başlanırsa toplam fiyattan analiz ücreti düşer, tedaviye başlanmazsa analiz ücreti hastaya geri iade edilmez. Toplamda kaç adımda biteceği ancak analiz sonucu belli olmaktadır. Tedavi sonunda 1 defaya mahsus Ücretsiz Essix Pekiştirme plakları verilmekte ve Sabit Retainer uygulanmaktadır. Essix Pekiştirme plaklarının kaybolması ya da kırılması durumunda yenisi 800 TL’ye basılmaktadır, Sabit Retainer’ların yenilenmesi gerekirse 2000 TL ücret alınır. Kaybedilen alignerlar için tekrar plak ücreti olarak adet/700 TL ek ücret talep edilecektir. Hasta kaynaklı ilerlememe tespitinde tekrar plak ile çözüm halinde adet/700 TL ek ücret, ilave adım veya çalışma gerekirse birim fiyat üzerinden ek ücret yansıtılacaktır.  Devam eden vakalarda dolgu, diş kesimi gibi durumlardan dolayı oluşacak ilave adımlar ayrıca ücretlendirilecektir. (Tedavi bitimine kadar gerekmedikçe herhangi bir müdahale yapılmaması için dişlerinin bakımı hastanın kendi sorumluluğundadır.) Analiz süresi en az 8 iş gündür fakat hastalar acele olarak tedaviye başlasın isterse tedavisine 3.000 TL ilave ücret yansıtılır).

Clearfix Şeffaf Plak Tedavisi ile ortodontik tedavi (Alt-Üst çift çene full tedavi Paket fiyatı) 1-3 ay arası vaka 40.000 TL, 3-7 ay arası vaka 60.0000 TL, 7-10 ay arası vaka 90.000 TL, 10-15 ay
arası vakalar 200.000 TL. (İki Haftalık Değişen Plak Sistemi – 3D Tedavi Planlaması ve 3D Tedavi Öncesi Sonrası Simülasyon – Ortodonti Uzmanından Onaylı Tedavi Planlaması – Yüksek Hassasiyetli 3D Printerda Baskı Edilmiş Dental Modeller Pürüzlü Modeller ve Daha Az Saydam Plak Yüzeyi – Vaka Revizyon: Sınırsız – Plak Hasar/Kırılma Durumlarında Yenileme: Sınırsız) Not:Tedavi sonunda hastaya Üst-Alt çene Robofix RR Retainer Uygulaması yapılır ve Üst-Alt çene 2’şer adet retainer plak ücretsiz olarak gönderilir. Fakat devamında istenecek olan retainer plaklar için Üst-Alt çene 3’er adet 9.000 TL ücret alımı yapılmalıdır, Robofix RR Retainer Uygulamasının kırılması durumunda ise tek çene 4.000 TL’ye yapılmaktadır. Clearfix Şeffaf Plak Tedavisi ile ortodontik tedavi öncesi ücretsiz analiz yapılır ve vakanın kaç ay süreceğine karar verilir ve tedavi öncesi söylenen süreden daha uzun sürse bile ekstra ücret talep edilmez. Not: 15 Ay üzeri vakalar tedavi edilmemektedir.

Ortoaligner tedavisi ise alt üst hastanın tedavisi bitene kadar 200.000 tl dir.

Diğer tedavi ücretlerimiz için lütfen TEDAVİ ÜCRETLERİ yazılarımıza bakınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.