#laminadiş #gülüştasarımı #digitalsmiledesign

Gülüş Tasarımı Uygulamasının İlk Aşamaları Wax-up ve Mock-up(Prova Dişi) Nedir?

Önceki yıllarda protetik restorasyonların yapılmasından önce dişlerin nasıl görüneceği tam olarak bilinmemekteydi. Kişiler dişlerine kaplama ya da köprüleri yaptırmadan önce nasıl görüneceği hakkında bilgileri olmamaktaydı.

Gülüş tasarımı nedir?

Hoş bir gülümsemenin oluşturulmasındaki en önemli nokta; sanatsal tasarımdır. Doğru planlama ve uygun alt yapının sağlanmasını hemen takiben 1 hafta gibi bir sürede hoş bir gülümsemeye sahip olabilirsiniz.

Son yıllarda uygulanan mock up tekniği ile kişiler artık tedaviye başlamadan önce dişlerin nasıl göründüğünü bire bir görebilmektedir.

Eski dolgulardan ve ağız hijyeni eksikliğinden kaynaklı dişeti problemleri mevcut olan hastalarda, dolgu değişimleri ve dişetleri için başlangıç tedavisi yapıldıktan sonra dişeti seviyeleri düzenlenir. Porselen laminate restorasyon ile gülüş tasarımı tamamlanır.
Wax-Up Nedir?

Tedavi öncesi alınan fotoğraflar üzerinde yapılan analizler ve laboratuvar ortamında hazırlanan modeller üzerinde yapılan 3 boyutlu çalışmalar (WAX-UP), tedavi sonrasındaki durumun önceden belirlenebilmesi, kişiye özgü tasarımın yapılabilmesi açısından önemlidir.

Gülüş tasarımı için hazırlık aşamasında tasarımın beyaz mumla yapılan bu modeline wax-up denir. Yani bu uygulama sayesinde dişlere yapılacak olan restorasyonların, ön tasarımı oluşturulur. Bu sayede hastanın gülüş tasarımı beklentileri çevresinde şekillenir.

İlk seansta hastadan ölçü alınır. Bu ölçüye göre model üzerinde laboratuarda beyaz mumdan yapılması planlanan gülüş tasarımı şekillendirilir. Wax-up modeli bitmiş restorasyonların bir ön gösterimidir. Hekime tasarımda rehberlik eder.

hastalarımıza yapacağımız gülüş tasarımı uygulamasının bitim halini işleme başlamadan önce hasta üzerinde uygulamalı biçimde gösterebiliriz Böylece işlem bittiğinde bir sürpriz sonuçla karşılaşma ihtimalimiz olmaz
gülüş tasarımı mock up uygulama

Sonrasında dişler hazırlanıp, wax-up modelinin dişlere uygulanmasına mock-up” denir. Gülüş tasarımı yaparken Wax-up ve Mock-up aşaması çok önemlidir. Wax-up ve Mock up uygulaması, bize daha tedavinin en başındayken, tedavi sonucunu görebilme fırsatı verir. Wax-up ve Mock-up işleminin önemli olmasının diğer bir nedeni ise ön tasarımı gören hastanın beklentilerine göre tasarımda değişiklik yapılabilmesidir.

Mock-up aşamasında; Wax-up modeli üzerinde laboratuvar tarafından hazırlanan silikon anahtar vasıtasıyla, tasarım dişlere uygulanır. (Bu sayede aşındırma yapılan dişlerde tek seansta geçici restorasyonlarda takılmış olur.) Kişi bu dişleri aynada görüp gerekli değişikleri isteyebilir. Hasta ve hekim tarafından gülüş tasarımında değiştirilmesi istenilen şekil, boyut, renk veya form not edilerek, laboratuvara iletilir.

Wax-up ve Mock-up avantajları nelerdir?

Bu uygulamalar ile hasta ve hekim tedaviye henüz başlamadan bitim halinin tasarımını değerlendirebilir. Bu şablon, hasta tarafından istenilen özellikleri karşılıyor mu bakılır. Hekim estetik kriterleri göz önüne alarak tasarım üzerinde nasıl düzeltmeler yapılabilir karar verir.

Gülüş tasarımında, estetik beklentimiz yüksek olduğu için bu konuda emin adımlarla yürüyebilmemiz wax-up ve mock-up sayesindedir.

Gülüş tasarımının ikinci aşaması mock-up nedir?

Gülüş tasarımı adayının tedavi planında mock-up uygulaması çok büyük öneme sahiptir. Bu uygulama ile tedavi başında iken, tedavi sonucu hakkında bir kanaat oluşturulur. Açmak gerekecek olur ise mock-up uygulaması; dişlere dokunmadan, kişinin dişlerine yapılacak olan işlemlerin sonucunu, yani “final gülüşünü”, ön tasarım olarak görme imkanı sunar. Mock-up işlemine önem verilmesindeki temel amaç; uygulanacak işlemlere henüz başlamamışken; kişiye final gülüşünün gösterilmesine verilen önemden kaynaklanmaktadır. Böylelikle gülüşünüz, beklentileriniz çerçevesinde şekillenir.

Gülüş tasarımının onaylanmasından sonraki süreç nasıl ilerler?

Bu işlemler tamamlandıktan sonra laboratuvara iletilir ve beğenilen dişin aynısı porselenden ya da laminadan üretilir.

Bu dişler aynı zamanda geçici diş olarak da kullanıldıkları için dişlerin teslimi oldukça hızlı biçimde tamamlanır. Bu yöntemin kullanılmasıyla protetik restorasyonlar artık çok daha güzel biçimde yapılabilmektedir.

Size özgü yapılan tasarımı onayladıktan sonra gülümsemenize dair kurmuş olduğunuz bu hayali gerçekleştirmek, yeni formlara ve renge kavuşmak için diş minesini iyi taklit edebilen bir materyale ihtiyaç duyulur. Bu evrede ise; preples laminalar, porselen lamina veneerler veya zirkonyum dişler ile süreç ilerletilir. Bu alternatifler arasında; hazırlanan dişlerin kişiye has oluşuna verilen önem kadar, ışık geçirgenliği ve transparanlığına da büyük önem verilir.

Tedavi sürecinizin sonunda, final gülüşünüzün; “Dişlerini mi yaptırdın?” sorusu yerine, “Sende bir değişiklik var sanki, bir güzelleşmişsin…” cümlesi ile karşılanması hedeflenmektedir.

Mock-up aşaması ücreti 3.000 TL olup bunu yapmadan önce bir Wax-up yapmak gerekmektedir ve o ayrıca ücretlendirilir. Mock-up öncesi yapılacak olan Wax-up aşaması fiyat bilgisi için CAD-CAM FİYAT LİSTESİ yazımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca aynı yazımızda preples laminalar, porselen lamina veneerler veya zirkonyum dişler gibi porselenden ya da laminadan üretilen protetik restorasyonlarla bu aşamalar arasında yapılacak olan Geçici Kuron fiyatları hakkında da ayrıca bilgi alabilirsiniz.

Diğer tedavi ücretlerimiz için lütfen TEDAVİ ÜCRETLERİ yazılarımıza bakınız.

Gülüş tasarımı konusundaki tavsiyemiz yukarıda belirtilen Wax-up(4.000 TL) ve Mock-up(3.000 TL) aşamasına geçmeden önce yarım çene için 9.000 TL, tek çene için 20.000 TL ödeyip Kişiye özel 3D modelleme yaptırarak tedavinize başlamadan önce eğer tedavi olursanız tedavi sonrası ağız, diş ve çene yapınızın nasıl olabileceğini görüp isteklerinizi tedaviye başlamadan önce diş hekimlerimize ileterek isteklerinizin yapılıp yapılamayacağı ve yapılırsa nasıl olacağı konusu hakkındaki yeterli bilgiye Kişiye özel 3D modelleme üzerinde kendileri ile tartışarak onların ve teknisyenlerimizin görüşlerini alabilirsiniz. Eğer hekimlerimizle bir görüş birliğine varabilirseniz ardından Wax-up ve Mock-up aşamalarına geçmeniz daha doğru olacaktır. Sonrasında ise aşağıda ki paragrafta belirtilen Cad-Cam teknolojisi ile dişlerinizi yaptırabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.