Meslektaşlarımızın 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren yıl boyunca uygulayacakları 'Ağız Diş Sağlığı Muayene ve Tedavi Ücret Tarifesi', Odalarımızdan gelen görüş ve öneriler doğrultusunda belirlenerek Merkez Yönetim Kurulumuzun 1-2 Aralık 2021 tarihli toplantısında kabul edilmiş ve Sağlık Bakanlığı'na gönderilmiştir.

TDB 2022 YILI MUAYENE VE TEDAVİ ÜCRET TARİFESİ BELİRLENDİ

Bu sayfada 2022 Yılına ait Türk Dişhekimleri Birliği fiyat tarifesi yayınlanmaktadır. Lütfen güncel fiyatlarımız için TEDAVİ ÜCRETLERİ sayfasına bakınız.

2022 Yılı Ağız Diş Sağlığı Muayene ve Tedavi Ücret Tarifesi geçerliliğini 01.08.2022 tarihi itibariyle yitirmiş yerine 2022 (01.08.2022-31.12.2022) tarihli tarife yürürlülüğe konmuştur. Güncel tarife için TDB AĞIZ DİŞ SAĞLIĞI MUAYENE VE TEDAVİ ÜCRET TARİFESİ GÜNCELLENDİ(01.08.2022) konulu yazımızı okuyunuz.

TDB 2022 YILI AĞIZ DİŞ SAĞLIĞI MUAYENE VE TEDAVİ ÜCRET TARİFESİ için resmi tıklayınız.
TDB 2022 YILI AĞIZ DİŞ SAĞLIĞI MUAYENE VE TEDAVİ ÜCRET TARİFESİ için resmi tıklayınız.

Dişhekimlerinin 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren yıl boyunca  uygulayacakları ‘Ağız Diş Sağlığı Muayene ve Tedavi Ücret Tarifesi’, Odalarımızdan gelen görüş ve öneriler doğrultusunda belirlenerek Merkez Yönetim Kurulumuzun 1-2 Aralık 2021 tarihli toplantısında kabul edilmiş ve Sağlık Bakanlığı’na gönderilmiştir.

2022 Yılı Ağız Diş Sağlığı Muayene ve Tedavi Ücret Tarifesi için yukarıdaki resmi tıklayınız…

Rehber tarifede yapılan değişikliklere ilişkin bazı istatistiksel veriler şu şekilde ;

 • Diş Hekimi Muayenesi Ücreti 2021 Yılında 145 TL iken, 2022 yılında %48‘lik bir artış ile 215 TL olarak belirlenmiştir.
 • 1 Yüzlü Kompozit Dolgu 305 TL’den %64′lük bir artış ile 500 TL olarak belirlenmiştir.
 • Tek Kanal Kanal Tedavisi 395 TL’den %74‘lük bir artış ile 690 TL olarak belirlenmiştir.
 • Rehber Tarifede Yayınlanan tüm tedavilerin ortalama fiyatı 2021 yılında 928 TL iken, 2022 yılında %60′lık bir artış ile 1492 TL olarak hesaplanmıştır.

Geçmiş yıllara ait Türk Dişhekimleri Birliği’nin geçerli yıl MUAYENE VE TEDAVİ ÜCRET TARİFELERİ için burayı tıklayınız.

“TDB 2022 YILI MUAYENE VE TEDAVİ ÜCRET TARİFESİ BELİRLENDİ” üzerine 24 yorum

  1. Öncelikle Allah’ımızın olup olmaması konusunda Rabbimizin size bir yetki verip vermediğini bilmiyoruz, bu yorumunuzla ilgili gerekli adli mercilere yetkiniz olup olmadığı sorularak öğrenilecektir.

   Sonrasında da Türk Dişhekimleri Birliği fiyat tarifesi’ni biz belirlemiyoruz, asgari olarak belirlenen olan bu rakamları Türk Dişhekimleri Birliği bir diş kliniğinin yapmış olduğu giderleri hesaplayarak diş hekimlerinin asgari olarak geçinebilmek için eline ne kadar geçmesi gerektiğini de(ki bir diş hekimi siz de taktir ederseniz kolay ve ucuza yetişmiyor, okurken bile aylık bir asgari ücret kadar kitap ve malzeme masrafı oluyor, doğal olarak asgari geçim standartları da sizden biraz yüksek olabilir) üzerine ekleyerek belirlemekte ve Sağlık Bakanlığı’na göndermektedir ki yazıda zaten bütün bunlar belirtiliyor. Şunu da söyleyeyim, ortalama olarak yapılan bu %60′lık artışa ve buna rağmen hasta sayımızda yaşanan artışa rağmen Türk Lirası bazında geçen yıla göre çok daha az kar ediyoruz, tabi birim bazda karımızın çok küçük bir miktar düşecek olmasına rağmen bizden memnun kalarak bizi tercih eden hasta sayımızın her geçen gün artması sebebiyle bizi belki çok etkilemeyecek ama iş yeri dışındaki gerçek hayata döndüğümüzde beraberinde çalıştığımız diş hekimlerimizin de sizin gibi alım gücü yaşanan enflasyon karşısında hatta sizden daha fazla oranda düşmektedir. Zaten Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bile(her ne kadar biz TÜİK’e sonuna kadar güvensek de bazı kişiler TÜİK’in bu rakamları çok daha düşük hesapladığını iddia etmektedir) kasım ayı enflasyon verilerini geçtiğimiz cuma günü açıklarken üretici fiyat endeksi (ÜFE)’nin yüzde 54.62 arttığını beyan etti( https://www.evrensel.net/yazi/89940/gercek-enflasyon-yuzde-60a-dayandi-asgari-ucret-metal-tisi-yuzde-kac-zamlanacak ) ki bir diş kliniğinin giderleri kullandığı ürünleri topraktan ya da hayvandan elde edemeyip(ki topraktan ürün elde edenlerin de giderleri ne yazık ki her geçen gün artmaktadır) mecburen hemen hemen tamamına yakınını yurtdışından gelen ürünleri kullandığı için ÜFE’den çok daha fazla artmaktadır ve buna rağmen 1 yıl içinde tekrar ediyorum biz değil, Türk Dişhekimleri Birliği asgari olarak kullanılacak olan bu tarifede ortalama olarak sadece %60’lık bir artış uygun görüp Sağlık Bakanlığı’na iletmiş ve bildiğimiz kadarıyla da Sağlık Bakanlığı’nın buna bir itirazı olmamıştır(çünkü bugün bir diş kliniği açmak ev almaktan bile daha maliyetli ki ev satın alımı ve kiralamarında ki gerçekleşen orantısız artışa rağmen) ve tarife aslında asgari olarak belirlendiğinden ülkemizde bulunan 10binlerce diş hekiminden isteyenler bu rakamlardan daha yüksek ücretle çalışmaları serbesttir ve durumu olmayanlar için her ne kadar biz yardımcı olmaya çalışsak da yardımcı olamadığımız vatandaşlara devlet hastanelerinde çalışan diş hekimi meslektaşlarımız da sağ olsunlar ellerindeki imkanlar doğrultusunda ücretsiz olarak yardımcı olmaya çalışmaktadır. Ayrıca o kadar şanslısınız ki Euro vb. dövizler bazında başta Diş Hekimliği olmak üzere Sağlık alanında dünyanın en ucuz ülkelerinden birinde yaşıyorsunuz.

   1. İnsanları bu şekilde azarlamaniz ne kötü kibar bir şekilde anlayışla cevaplasaniz keşke… adam size tepki göstermemiş ki zaten bu fiyatları belirleyen kişilere tepkisi bunu anlamak çok zor olmamalı… kaldi ki biz fakir bir halkız insanlara karşı bir hekim olarak anlayışlı olmalısınız dava açmakla tehtid etmek hoş değil tamam onun da tepkisi normal değil ancak anlaşılamaz birsey de değil bence… Bu kadar sert olmayın bakın ben ziyaret ettim sayfanızı bu tepkinizi görünce derhal uzaklaşıyorum biraz anlayış biraz nezaket biraz empati… aynı toprakların insanı değil miyiz sonuçta? naçizane elestirimdir yazmasam rahatsız olurdum işlerinizde kolaylıklar dilerim sağlıcakla kalın…

    1. Selamlar, yorumunuzu onaylıyor ve yayına alıyorum. Dikkat ederseniz bir azarlama söz konusu yok, sadece durum belirttim. Dava açmadık kimseye merak etmeyin, zaten vaktimiz de yok ama bu şekilde “sizin Allahınız yok mu” gibi bir yaklaşım bir öğretmene de yapılsa bir hekime de yapılsa, bir kadına da yapılsa bir erkeğe de yapılsa, bir şahsa da yapılsa bir kuruma da yapılsa şiddet eylemi olarak nitelendirilebilir, takdir edersiniz ki bu tarz fiziksel olmayan şiddet olaylarına tepki göstermeyince zamanla ucu doktora, sağlık çalışanlarına, öğretmenlere, esnafa, kadına vs. vs. fiziksel şiddet uygulamaya kadar gidiyor ki evet aynı toprakların insanıyız, size benzer şekilde binlerce haber sunabilirim. Kaldı ki cevabımın geri kalan kısmında sizin de belirttiğiniz gibi bu fiyatları belirleyen tamamı meslektaşlarımızdan oluşan Türk Diş Hekimleri Birliği’nin fiyatları nasıl belirlediğinden bahsederek devam ediyor ve Sağlık Bakanlığı’nın onayına sunulmasıyla devam edip bakanlığın itiraz etmemesiyle devam ediyor, eğer bir sıkıntı olsaydı zaten bakanlığın buna bir itirazı olacağı belirtiliyor.

     1. Kendinize göre bir şiddet biçimi belirlemiş içinizin fesatlığını döküyorsunuz hocam. Biri size bir şey söylese avukata verip vicdan var demeden sonuna kadar da mağdur edersiniz. Evet sizleri de anlıyoruz bu fiyatlardan sorumlu kişiler değilsiniz ama öyle bir konuşuyorsunuz ki zannedersiniz artık hepimiz diş hekimi olamadık diye salağız! Bu fiyatlar ne derseniz deyin çok acayip yüksek ( bizi hipnoz edecek güzel cümleleriniz ve açıklamalarınıza rağmen). Bende çiçeği burnunda hanımefendi ve beyfendi gibi hem fiyatlardan hemde konuşmaya başlama tarzınızdan rahatsız olduğumu dile getirmek istiyorum. Türkiye geldiği nokta itibariyle içler acısı bir hal almış vaziyette. Emeğinizin karşılığını almayın demiyoruz zaten by fiyatlardan mağdur, kişi de bunu sitem olarak sizlere yapmış değildir. Bilmem umurunuzda mi ama bu şekildeki tepkinizi gördükten sonra kahrolası çenemi sizlere teslim edemeyeceğime karar verdim. Sağlık bakanlığının veya bu fiyatlardan sorumlu her kimsenin de büyük hayranı olmadığım için özür dilerim…

      1. Yorumunuzu onaylıyorum. İnsanlara “Allahsız, kitapsız, dinsiz” gibi ifadelerde bulunanlarda vicdan aramayıp hakaret edilenlerde vicdan aramaya devam edin, sonra da duyar kasarsınız. Kimseye salak muamelesi yapmadık ayrıca. Zaten siz de demişsiniz bu durumun sorumlusu siz değilsiniz diye, memur ve emekliye doğru düzgün belki zam yapılmayacak bile ve alım güçleri düşecek, ama buna karşın özel sektör çalışanlarına yapılan zamla işverenlerin ödeyeceği SGK primleri de artacak ve beraberinde işsizlik de artacak, haklısınız, mağdur durumda olduğunuzu biliyoruz. Ama tek mağdur siz de değilsiniz, 8 aydır bazı ürünlerin gelmediğini söylüyor depocular ve 8 ay önce 10 euroya aldığımız ürünlere 60 euro istiyorlar, bu arada euro kurunun da 8 ayda 15.54’ten 19,84’te çıktığını hatırlatırım. Yani sizin haklı olarak yüksek dediğiniz fiyatlar şuan klinik giderlerini bile karşılamıyor. 1 Ocak 2023 tarihi itibariyle yine zam gelecek ne yazık ki ve biz de zam gelsin istemeyiz, neden isteyelim ki, insanlarla beraber bizim de alım gücümüz düşüyor, 7bine kirada oturuyorsak 20bine çıktı. İDO Rehber Tarife Taslağı Hazırladı linkinden yeni yıl için planlanana rakamlara bakarsanız neredeyse tüm giderlerimiz euro ile olmasına karşın T.C. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın https://www.sbb.gov.tr/enflasyon/#:~:text=2022%20y%C4%B1l%C4%B1%20Kas%C4%B1m%20ay%C4%B1nda%20T%C3%9CFE,y%C3%BCzde%2084%2C39%20d%C3%BCzeyinde%20ger%C3%A7ekle%C5%9Fmi%C5%9Ftir. linkinde açıkladığı açıkladığı yüzde 84,39 enflasyon oranın çok daha altında zam yapılarak(ki bu fiyatlar yıllık hesaplanıyor ve 8 ay sonrasını yine bilmiyoruz) sizin maaşlar belki çok az artarken hekimlerinin gelirlerinin artmak yerine azaldığını görürsünüz ki euro ile gideri bile olmayan çoğu sektörde bu enflasyon oranından çok daha fazla zam yapıldığını görmeniz lazım. Yani sizlerin mağduriyetini biz hekimler kadar düşünen başka bir sektör ne yazık ki yok.(Yİ-ÜFE yıllık artış oranı yüzde 136,02 olarak gerçekleşmiş, İmalat fiyatları Kasım ayında yüzde 2,01 oranında artmıştır. Buna göre yıllık değişim oranı yüzde 127,64 olarak gerçekleşmiş, Elektrik, gaz ve buhar fiyatları Kasım ayında yüzde 5,17 oranında azalmıştır. Buna göre yıllık değişim oranı yüzde 442,97 olarak gerçekleşmiş, Ara malı fiyatları Kasım ayında yüzde 1,88 artmıştır. Bir önceki yılın aynı ayına göre ara malı fiyatlarında yüzde 103,78 oranında artış kaydedilmiş, Bir önceki yılın aynı ayına göre enerji fiyatlarında yüzde 337,34 oranında artış kaydedilmiş.)YD-ÜFE %117, Tarım %163.30, deflatör %112.3

       Çenenizi bize ya da başka birine teslim edebilirsiniz. 8 ayda zaten sahipleri doktor bile olmayan, ne ürün kullandıkları belki belli bile olmayan, hekimlere asgari ücret bile vermeyip mutsuz eden bir sürü klinik açıldı, oralarda daha Diş Hekimleri odaları ile Türk Diş Hekimlerini birliğinin maliyet analizi yaparak hazırladığı ve Sağlık Bakanlığı’nın onayına sunduğu asgari rakamların altında işlem yaptırabilirsiniz. Biz maddi durumu yerinde olup ama sağlığına para harcamak istemeyenlere kendilerini Yüce Devletimizin güvenilir Hastanelerine emanet etmelerini öneriyoruz. Hiç maddi durumunuz yoksa bize mail atarsanız maddi bir karşılık beklemeden de tedavi yaptığımız hastalarımız mevcut.

    2. tebrikler. yorumunuza aynen katılıyorum. Beyefendinin de vakti bol ki bayağı bayağı uzuuuncana anlatmış..

      1. Takdire şayan her yoruma laf yetiştirmeniz tebrikler. Umarım verdiğiniz hizmette böyle iyidir. Periodontoloji araştırması yaparken karşıma çıktınız. Ama yorumlardan anladığım kadarıyla çünkü diş ya hani:) bu sinirli cevaplar beni bir ürküttü, naçizane:)

       1. Aslına bakarsanız kimseye sinirli bir cevap vermedim. Sorun şu, size de birisinin “Allahsız, dinsiz, imansız” gibi daha karşılaşmadan sözel şiddetle cümleye başlaması, sizi de savunma pozisyonuna getirir. Mümkünse acil haller dışında karşılaşmak istemezsiniz, siz nasıl araştırıyorsanız biz de diğer hastalarımızın refah düzeyini korumak ve kendimizi gereksiz gereksiz gerginliklerle maruz kalmamak için acil haller dışında almak istemediğimiz hastaları eliyoruz elbette. Bunu klüplerdeki “damsız almıyoruz” yalanı gibi düşünebilirsiniz, sadece biz daha açık sözlüyüz, mesleğimiz gereği yalan söyleyemeyiz. Kamu kurumları ile olan farkımızdan bir tanesi de bu oluyor, onlar sözel şiddeti fiziksel şiddete getirebilecek kişileri de almak zorunda kalıyor ama özelde bir güvenlik görevlisi olmamasına rağmen kolay kolay bir şiddet eylemi göremezsiniz. Size de tavsiyem sözel şiddeti göz ardı etmemeniz, her sözel şiddet zamanla fiziksel şiddeti getirir, kaç kadın cinayeti işleniyor bu ülkede, haberiniz vardır umarım.

    1. Selamlar, tam olarak nasıl bir şey yapılacağını anlamadım. Size e-mail ile dönüş yapıyorum, oradan ayrıntılı yazarsanız sevinirim. Öncesinde isterseniz siz de TEDAVİ ÜCRETLERİ sayfasına bakabilirseniz sevinirim, belki daha kolay anlaşabiliriz ama muayene etmeden kesin bir fiyat vermemiz pek mümkün değil tabi ki, yanlış anlaşılmalar olabiliyor.

  2. Din iman kalmamış yüzde 25 zam verdiler bi kanal tedavisi 700 lira bi diş cekimi 215 liramı olur allah aşkına diş çekmenin maliyeti kaç lira acaba yazık günah, benim anlamadığım tarladan sofraya üretici aracılar nakliyeciler şukadar para alıyor diyorlar bakıyorsun üretici ,nakliyeci perisan, bunun hesabına herkez yapıyor hükümet ,ekomonistler,her kez bunu konuşuyor ama bir dişçinin kazandıģı parayı hiç kimse tartışmıyor burda herkez kazanıyor imalatını yapan aracısi taşıyıcısı dişcisi her kez lüks içinde bunlara hiç birsey diyen yok hangi dişcinin yazlığı kışlığı eşinin çocuğunun kendinin altında son model araba bir allahın kuluda çıkıp üretimde tüketime ne bu fiyatlar demiyor yaziklar olsun tutturuyorlar tarladan sofraya

   1. Emeğinin karşılığının devletin yetki verdiği bir kurum tarafından bilimsel yöntemlerle hesaplanıp Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanıp istenmesinin dinle imanla ne alakası olduğunu anlatan bir ayeti kendi mensubu olduğunuz bir dinden bulur açıklarsanız seviniriz.

    Diş çekiminin maliyetini sormuşsunuz hesaplayalım ki zaten sizi de ilgilendirmez, devlette bedava da yaptırabilirsiniz;
    30 Dakika Süren Komplikasyonsuz Diş Çekimi Maliyet Analizi şu şekildedir;
    DİREKT İŞÇİLİK GİDERİ(Hekimin kliniğe yarım saatlik maliyeti, sigortası, vergisi, maaşı vs hesaplanınca-birçok hekim çalışıyor kliniklerde) 5 euro
    YARDIMCI MALZEME(diş çekimi sırasında kullanılacak kağıt vs gibi yardımcı malzemeler) 1 euro
    YARDIMCI İŞÇİLİK(klinikte çalışacak olan personellerin yarım saatlik o işlem sırasında maliyeti, sigortası, vergisi, maaşı vs hesaplanınca) 2 euro
    BAKIM ONARIM(yıllık olarak hesaplandığında kliniğe yarım saatlik maliyeti) 1 euro
    AMORTİSMAN(cihazlar sürekli onarıma girmiyor, sürekli yenileniyor ki kendini amorti etmeden bu zor ve yıllık hesaplandığında yarım saatinin maliyeti) 4 euro
    İŞLETME MALZEMESİ (çekim sırasında kullanılan sarf malzemeler) 2 euro
    Yani TOPLAM MALİYET 15 euro oluyor, yani 15 euro bugün 233,73 TL idir, yani 215 liralık bir çekimden yaklaşık 20 lira zarar edilmektedir yarım saat içerisinde. Bir de bu fiyat sene sonuna kadar geçerli, ama euro artarsa belki de maliyeti 400 lira olacak.

    Tabi ki perişan olmanız olmanız normal, çünkü kendi emeğinizin değerini hesaplamak yerine sizden daha iyi durumda olması gereken kişilerin emeğini aşağı çekmek istiyorsunuz, doğal olarak sizinkisi de aşağı iniyor 🙂 Madem birinin kazancına engel olmak için uğraşacaksınız sizin emeğinizi çalan hırsızların kazancına dikkat çekin, bilgisi birikimi ve tecrübesiyle alnın teri ile çalışan kişilerin emeği ile değil. Tabi sizin mensubu olduğunuz dinde hırsızlık helal, emek karşılığı haramsa bilemem.

    1. Malzemeleri euro olarak hesaplamanizi anlayabiliyorum. Ancak onun dışındaki giderleri euro cinsinden hesaplamanizi anlayamadım. Çok küçük bir mutlu azınlık maaşını euro dolar cinsinden aliyor. Serbest olarak çalışan kesim döviz kuruna göre gelen zamları hemen ücretlerine yansıtıyor. Ancak maaşlı kesim enflasyonun cok altında zamlarla her gün fakirlesiyor. Serbest piyasa ekonomisinde fiyatları kendi kriterinize göre belirleminiz normal. Ancak geliri hergun eriyen kesimin serzenişine de empati ile yaklasmaniz daha insani olacaktır. Saygilar.

     1. Asgari ücrete geçen sene %30, bu sene %50 olmak üzere euroya endeksli zam yapılıyor, hekimlerimize de euroya endeksli ödeme yapılıyor ki euro ödenen eğitimlerin hepsine katılıp kendilerini güncel tutabilsinler. Zaten gerçek hataya endeksli zam yapmaya kalkarsak ödeyemeyiz, mecburen euroya endeksli oluyor. Yoksa Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Ocak-Aralık 2021 döneminde kömür ücreti yüzde 132, patates yüzde 121, LPG ücreti yüzde 119, margarin yüzde 109, ulaştırmada yüzde 53.66, yazım ve çizim kağıtları yüzde 168, Tuvalet kağıdı fiyatları yüzde 69, pamuklu kumaş yüzde 65, benzinli otomobil yüzde 60, kadın botu yüzde 57, çamaşır makinesi yüzde 53, saat yüzde 51, yükseldi(Bakınız; https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/2021de-fiyati-en-fazla-artan-urun-kagit-en-fazla-dusen-sarimsak-oldu/2464067 ) ve bunların hiçbirinin sağlık sektörünün belki ufacık kırıntısı kadar euro ile gideri yok. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) dışında diğer kurumlar bunun çok daha fazla olduğunu iddia etse de biz Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine güveniyoruz. Zaten biz de geliri her gün eriyen kesimin serzenişine de empati ile yaklaşıyoruz, ama tabi ki Allah’sız, dinsiz, imansız diye sözel şiddet uygulayanlara aynı empatiyi kuramıyoruz, sözel şiddetin sonu biliyorsunuz kadınlara ve sağlık çalışanlarına fiziksel şiddete kadar ilerleyebiliyor.

 1. Merhaba oğlum 5yasinda ve cok korkuyor. Sedasyon ile işlem yapiyormusunuz? Yapiyorsaniz ekstra odemesi nedir bilgi alabilir miyim

  1. Öncelikle merhaba. Eğer çocuğunuzu koltuğa oturtup bir muayene edebilirsek daha kolay bir tedavi planı çıkartabilir ve maliyetleri daha kolay söyleyebiliriz. Ben bu mesajı görmeme ihtimalinize karşı(ki sistem yine size otomatik e-mail atacaktır) size mesajı kopyalayıp e-mail ile de bilgi vereceğim. Bahsettiğiniz yöntemi biz kendi kliniğimizde bizzat yapmamaktayız, anestezi ünitesi ve anestezi uzmanı olan bir kliniği tercih etmekteyiz ve anlaşmalı olduğumuz klinik bahsettiğiniz anestezi için sizden eğer fiyatları değişmemişse başlangıç için 4000 TL almakta, sonrası her saat içinse 750 TL ilave etmektedir, 3 saatten fazla işlem yapılamayacağı için 3 saate kadar eğer dediğim gibi güncel rakamları değişmemişse 5500 TL almaktadır. Biz bu konuda bir şey yapamıyoruz, ödemeyi oraya kendiniz yapıyorsunuz. Ama tabi bizim de TEDAVİ ÜCRETLERİ sayfasında belirttiğimiz ücretlerimiz o sırada kliniğimizde bulunacak doktoru başka bir klinikte bulundurduğumuz ve de işlemler sedasyon altında yapıldığı için %50 oranında artmaktadır. Eğer işlemler o 3 saate sığmazsa aynı prosedür tekrar işleyerek başka bir gün devam etmektedir, ama sizden çocuğunuz alerjisi yoksa sedasyona uygun olup olmadığını değerlendirmek için bazı testleri yaptırıp gelmenizi istemek zorundayız.

 2. benim 5 kırılan dişim var .bunların kökleri sadece kaldı.burada nasil bir uygulama yapılıyor ve kötü durumda olan dişe kaplama olurmu.yaklaşık bir giyat alabilirmiyim ve taksit oluyormu.

 3. Merhabalar.ben kist ameliyati geçirdim.parsiyel protez takılması gerekiyormuş iki disimede kanal tedavisi uygulanacak dendi.sizden de fiyat alabilrmiyim 2 kanal tedavi 2 parsiyel protez ücreti yani.iyi aksamlar

  1. Kanal tedavisi 300 TL ila 3bin TL arası değişebileceğinden görmeden bir ücret söylememiz pek mümkün değildir. Parsiyel protez ücreti ise şu şekilde;

   Bölümlü Protez (Akrilik, Tek Çene) 5000,00 ₺
   Bölümlü Protez (Metal Kaideli, Tek Çene) +2000,00 ₺ yani 7.000 TL

   Genelde üstteki tercih edilmekle beraber bazen bu üsttekinde hasta isteği ile porselen dişler kullanılabilir; Tam/Bölümlü (Duruma göre Akrilik ve/veya Metal Kaideli) Protezlerde Porselen dişler kullanılırsa (Alt-Üst Çift Çene protez ücreti) 9000TL fark alınır.

   Bazense duruma göre alttaki 2 protez çeşidinden biri de önerilebilir tabi;

   Deflex protezler tek çene(Tam/Bölümlü) 6.000 TL
   cool&lex® Fleksible yapıda Yarı Esnek Damak protezleri tek çene protezleri 20.000 TL

 4. Aynı kalitedeki diş tedavi ücretlerini değerlendirirsek şu anda dünyada en ucuz ülke Türkiye. Buna hiçkimse birşey diyemez. Bizimle aynı kalitede olan macaristan, meksika, tayland vb. ülkeler bile bizden çok daha pahalı. Avrupa ve Amerikayı saymıyorum bile onlar daki fiyat bizdekinin 5 ila 10 katı arasında. Daha da ucuz tedavı isteyen arkadaşlar afganista. suriye tarzı ülkelere bakabilirler.

  1. Hocam aslında tam olarak 5 ila 10 katı değil. Birim bazda 5 ila 10 katı ama o birimi Türk Lirasına çevirince çok daha fazla.

   Örneğin Avrupa’da Diş Hekimi Muayenesi 300 Euro’nun altında olan bir ülke yok(ortalama 600 euro olup 900 euro alan bile var), Ha keza 500 Euro’nun altında dolgu yapan ülke de yok(ortalama bin euro olup 2bin euro alan bile var), Kanal tedavisi dolgusu hariç 700 Euro’nun altında yapan yer yok(ortalama 2bin euro olup, 3bin euro alan bile var ve dolgu ücretleri de ayrıca alınır, zaten toplarsanız ortalama bir dişin tedavi ücreti 2bin Euro’dan başlar, ortalama 4bin Euro civarındadır ama 6bin Euro alan bile olur). Ama bir diş tedavisine kaç bin Euro ödeyecek olursanız olun Avrupa’da önce 300 ila 900 euro arası olan muayene ücretini ödemeden tedavi olabilmeniz imkansızdır. Bu arada Euro kurunun an itibariyle 18,14 Türk Lirası olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.