Değerli meslektaşlarımız 07 Temmuz 2023 tarih 7346 sayılı resmi gazete yayınlanan “Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarında” 10 Temmuz 2023 Pazartesi gününden itibaren uygulanmak üzere değişiklik yapılmıştır.

CUMHURBAŞKANI KARARIYLA TDB MUAYENE VE TEDAVİ ÜCRET TARİFESİNDE UYGULANAN KDV ORANI %10`A YÜKSELTİLDİ

Hali hazırda sistem genelinde fiyat listelerinde %8 olarak uygulanan KDV Hesaplaması 10 Temmuz 2023 Pazartesi günü itibari ile %10 olarak güncellenecektir. Bu güncellemeye ek olarak TDB’nin Temmuz ayında yayınladığı revize fiyat listesi de %10 KDV ile yeniden hesaplanarak yüklenecektir.

TDB AĞIZ DİŞ SAĞLIĞI MUAYENE VE TEDAVİ ÜCRET TARİFESİ GÜNCELLENDİ
Dişhekimliği hizmetlerinde kullanılan malzemelerin ithalata dayalı ürünler olması nedeniyle döviz kurundaki artış ve reel enflasyona bağlı diğer hizmet kalemlerindeki yükselen maliyetler, TDB Muayene ve Tedavi Ücret Tarifesinin güncellenmesini zaruri kılmıştır.

Değerli meslektaşlarımız

7 Temmuz 2023 tarih ve 32241 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan ‘Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı’ (Karar Sayısı: 7346)(İlgili Cumhurbaşkanlığı Kararı için tıklayınız)  ile dişhekimliği hizmetlerinde geçerli olan KDV oranı, 10 Temmuz 2023 tarihinden itibaren uygulanmak üzere  % 8’den % 10’a yükseltilmiştir. Bazı diğer hizmetlerde %18 olan Katma Değer Vergisi “%20” olarak düzenlenmiştir. 

Ayrıca;

Yapılan bu düzenleme ile sabun, şampuan, deterjan, dezenfektanlar, ıslak mendil, tuvalet kâğıdı, kâğıt havlu ve peçetede uygulanan KDV oranı, % 8’den % 20’ye yükseltilmiştir. 

Diş fırçası, diş macunu ve diş ipliklerinde % 8 KDV oranı uygulanmaya devam edecektir.

Bu karar doğrultusunda 31.12.2023 tarihine kadar geçerli olacak TDB Muayene ve Tedavi Ücret Tarifesinde KDV güncellemesi yapılmış olup, tarifeye aşağıdaki linkten ulaşılabilirsiniz.

Türk Dişhekimleri Birliği

Ağız Diş Sağlığı Muayene ve Tedavi Ücret Tarifesi’ne ulaşmak için tıklayınız… 

Not: Tarife ayrıca basılı olarak gönderilmeyecektir.

“CUMHURBAŞKANI KARARIYLA TDB MUAYENE VE TEDAVİ ÜCRET TARİFESİNDE UYGULANAN KDV ORANI %10`A YÜKSELTİLDİ” üzerine 3 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.