Diş kliniklerine en erken 3 yıl sonraya randevu verilebilirken, yayınlanan rapora göre ameliyat bekleme listelerinde de binlerce kişi bulunuyor.

Diş Hekimliği alanında İngiltere ve Türkiye’nin kalite bakımından Karşılaştırılması

“Diş Hekimliği alanında İngiltere ve Türkiye’nin kalite bakımından Karşılaştırılması” konusu çok su götürür. Bu yüzden biraz uzun bir yazı olacak. Geçtiğimiz günlerde İngiltere’deki bir takım basım organları dünyanın bir çok yerinde olduğu gibi tarafsız ve bağımsızlığını yitirerek ülkemizdeki diş hekimlerini karalayan bir takım asılsız haberler yayınlamıştır. Bu haberlerin pek tabi kısmen haklılık payı olabilir. Bu haberlerin yayınlanmasında İngiltere’deki bir takım mesleki kuruluşların da etkisi olmuş olabilir. Bu yazımızda bu haberlere cevap vereceğimiz gibi çuvaldızı biraz ülkemizdeki diş hekimlerine ve sağlık kuruluşlarına da batıracağız. Biraz da başta İngiltere olmak üzere bir çok ülkeden ülkemize sağlık turizmi için gelen hastaları da iğneleyerek onların da bilinçlenmesini sağlayacağız.

Öncelikle belirtelim ki çürük elmalar tabi ki her ülkede ve her meslekte olabilir. Benzer haberler İngiltere’deki hekimler için de yayınlanabilir. Ama bu tarz münakaşalara girmek hiç bir hekime yarar sağlamayacağı gibi hastalara da zarar verir. O yüzden tabi ki ülkemize gelen hastaların kendi ülkelerinde doktorlarıyla yaşadıkları sıkıntılardan bu yazımızda olduğu gibi bloğumuzun hiçbir yerinde de bahsetmeyeceğiz. Zaten bir hekimin başka bir hekimi kötülemesi asla doğru bir yaklaşım değildir. Aklıma yeni yaptırdığım duvar boyaları geldi. Bütün duvarları bembeyaz boyatmıştım. Bir gün bir duvar ustası gelip bu duvar boyası için “kötü olmuş” dedi. 🙂 Pek tabi böyle bir söz sarf eden duvar ustası kendine olan güveni yıktı. Diğer duvar ustasına olan güvenimi ise iyice tazeledi. Çünkü o asla aşka bir duvar ustasını kötülememişti. Sadece işini yaptı. Biz hekimler de bu şekildeyizdir. Sadece kendi işimizi yaparız. Zaten doğru olan da budur. Yoksa bir süre sonra çok çok iyi yapılmış işler bile kötülenerek sadece gülünç bir durum açığa çıkar.

Pek tabi biz hekimler her ne kadar kutsal bir meslek yapıyor gibi görünsek de Tanrı değiliz. “Ol” dediğimiz her zaman olmayabilir de. Bazen de hastaların beklentisi kendi ağız, diş, çene ve benzeri yapılarının bize çizdiği sınırlarının çok çok üstünde olabilir. Bu beklentilerin karşılanması mümkün olmayabilir. Bir de hekimlik mesleğinde komplikasyon denen bir şey mevcuttur. Biz hekimler her ne kadar dikkat etsek de bu komplikasyonların önüne geçemeyiz. Sonuçta insanlar bir fabrikada üretilmiyor. Her insanın yapısı birbirinden farklı. Tedavinin bu bakımlardan İngiltere’de veya Türkiye’de yapılmış olması karşılaşılan sonucu değiştirmeyecektir.

Son yıllarda ne yazık ki ülkemizde hekim olmayan kişi ve kurumlarca da bir takım sağlık kuruluşları açılmaktadır. İnsanların yaşadığı sıkıntılar da biraz da bundan kaynaklanmaktadır. Çünkü buralarda çoğu zaman hekim olmayan kişiler de hastalara ne yazık ki müdahale edebilmektedir.

Aşağıda hastaların bu konularda dikkat etmeleri gereken şeyleri sıralayacağız;

Öncelikle T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Turizmi yapabilecek yerleri “ULUSLARARASI SAĞLIK TURİZMİ YETKİ BELGESİ” ile yetkilendirmektedir. Aşağıdaki linkten bizim sağlık ULUSLARARASI SAĞLIK TURİZMİ YETKİ BELGEMİZİ görebilirsiniz.

Doktorunuz ülkemizde diş hekimliği yapabilen biri ise Türk Dişhekimleri Birliği’ne ait https://tdb.org.tr/dishekimi_arama.php linkinden doktorunuzun adını ve soyadını yazarak doktorunuzun aşağıdaki şekilde resmini görebilirsiniz. Aşağıdaki bilgiler bizim kliniğimizde çalışan bazı doktorlarımıza ait bilgilerdir. Aynı bilgileri ilgili linkte de diğer tüm hekimlerimiz için bulabilirsiniz.

ASLIHAN   DOĞAN
Telefon +90(216)6226667
İl İSTANBUL
İlçe SANCAKTEPE
ERDEM   AZİM
Telefon +90(216)6226667
İl İSTANBUL
İlçe SANCAKTEPE

Bu bakımdan hastaların mutlaka gidecekleri sağlık kuruluşlarının Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış olup olmadığına dikkat etmeleri gerekmektedir. İstanbul ilinde ruhsatlandırılmış Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizin kayıtlı olup olmadığını T.C. Sağlık Bakanlığı ‘nın https://www.istanbulsaglik.gov.tr/w/kurumlar/birim.asp?bd=577493&lc=&kk=88 linkinden görebilirsiniz.

Bulunduğu şehrin Ticaret Odası’nda Sağlık Hizmetleri Meslek Grubunda üyesi olup olmadığını sorgulayın; İstanbul ilinde ruhsatlandırılmış Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizin kayıtlı olup olmadığını İstanbul Ticaret Odası‘nın https://www.ito.org.tr/tr/meslek-komiteleri/uye-firmalar/saglik-hizmetleri?Title=erdem+azim linkinden görebilirsiniz.

Ayrıca kendilerine müdahale edecek kişilerin Türkiye’den bir üniversiteden mezun olup olmamalarına bakmaları önem arz etmektedir. Ülkemiz son yıllarda çok fazla göç almaktadır, bunların içerisinde hangi okullarda eğitim aldıklarını bilmediğimiz kişiler de olabilir. Mutlaka kliniğe gittiğinizde doktorunuzun diplomasına ve çalışma belgesine bakınız. Eğer Türk üniversitelerinden mezun değilse de Diploma denklik sınavında başarılı olup YÖK tarafından diploma denkliği alıp almamasına da bakınız.

Bunun dışında bir de tedavi ücretleri konusu vardır. Eğer yurtdışından geliyorsanız fiyat konusunda unutmamanız gereken bir kaç hatırlatma;

Öncelikle Türk Lirası değerli iken de ülkemize yurtdışından hasta gelmekteydi. Çünkü Türk doktorlardan memnun kalmaktaydılar. Hatta kendi ülkelerinde ödedikleri rakamlardan daha fazla ödemekteydiler. Çünkü bizim de kullandığımız malzemelerin neredeyse tamamı o ülkelerde üretilmekte ve bu malzemeler ülkemize gelirken hem taşıma masrafları, hem bize bu malzemeleri ülkemizde satacak firmaların kar marjları, hem de ekstra vergiler sebebiyle bu maliyetler bize daha fazla olmaktaydı.

Evet, şuan Türk Lirası değer kaybettiği için ülkemizde Sağlık Hizmetleri artık yurtdışına göre çok daha ucuz. Ama sonuçta halen malzeme maliyetleri bize oradaki bir doktorun maliyetinden çok daha fazla. Sadece işgücü çok daha ucuz.

Maliyet hesabı yapıldığında kar amacı gütmeyen ve yaptıkları ihalelerle bizden belki 10binlerce, belki de 100binlerce kat daha fazla malzeme aldığı için bu masrafları minumuma indiren Sağlık Bakanlığı’nın maliyet analizini göz önüne alabiliriz. Sonuçta bakanlığımızın da kar amacı gütmeden uyguladığı bir fiyat tarifesi var. O tarifeye şu linkten ulaşabilirsiniz.

Devam edelim. Türk Dişhekimleri Birliği de bir maliyet analizi yaparak muayenehanesinde bir hekimin en az ne kadara çalışarak maliyetleri çıkardıktan sonra muayenehanesinin masraflarını ödeyip kendine kalan kısım ile yaşamını idare ettirebileceğini hesaplamaktadır. Buna ilişkin bazı istatistiksel verilere TDB 2024 YILI AĞIZ DİŞ SAĞLIĞI MUAYENE VE TEDAVİ ÜCRET TARİFESİ BELİRLENDİ konulu blog yazımızdan ulaşabilirsiniz. Ayrıca sonuçta İstanbul diğer illere göre çok daha pahalı bir şehir ve İstanbul’da maliyetler çok daha fazla olabilmekte. Bu bağlamda İstanbul Dişhekimleri Odası’nın hazırladığı TARİFE TASLAĞI’nda yazan fiyatları şu linkten incelemenizi öneririz. Tabi tüm bu hesaplamalar muayenehanesinde tek başına çalışan hekimler için. İşler büyüdükçe(Örneğin bizim gibi birden fazla doktorun çalıştığı poliklinikler için) maliyetler çok daha fazla artabilmekte. Çünkü bu tarz polikliniklerde bir takım özellikli cihazlar vs gerekebiliyor. Ayrıca bir de hekimlere ödeme yaptıktan sonra kliniğin de kendini geliştirmeye devam etmesi için ayrıca kar edilmesi gerekiyor.

Kliniğimizin fiyatlarına şu linkten ulaşabilir ve İngiltere ile Türkiye arasında diş tedavi fiyatlarını kıyaslayabilirsiniz;

Yani asla geleceğiniz ülkeden 20’de 1’i, 30’da 1’i kadar ucuz olacağını beklememelisiniz. Elbette Türk Lirasının değeri sebebiyle çok daha ucuz olacak ve bayağı bir kar edeceksiniz. Ayrıca ülkemizde tatil yapma fırsatı da bulacaksınız. Yapacağınız tatile rağmen tüm masraflarınız çok daha ucuza gelecek. Bu da doğru. Ama şunu unutmayın, ülkenizde 30 lira olan şeyi burada 1 liraya yaptıramayacaksınız. O kadar abartı ucuz bir rakamla iş yaptırıyorsanız siz de konunun en başında belirttiğim haberlerden biri olabilirsiniz ve bu durumda o taraflı haber yaptıranları haklı çıkarmış olacaksınız.

Bir de sosyal medya üzerinden “dişleriniz ne durumda olursa olsun, sudan da ucuza 5 günde tüm dişlerinizi yapıyoruz” diye bir reklam görüyorsanız oradan mutlaka uzak durmanız gerekir. En basit örneği bir diş çekimi yapılsa o kadar kısa zamanda iyileşmez bile. Aynı şekilde periapikal lezyonlu bir kanal tedavisinde dişinizde bulunan periapikal lezyon da o kadar zamanda iyileşmez. Buna Tanrı bile izin vermezken siz “dişleriniz ne durumda olursa olsun, sudan da ucuza 5 günde tüm dişlerinizi yapıyoruz” diye bir reklama inanıyorsanız elbette sonucuna katlanır ve İngiltere’de yapılan o taraflı haberlerin bir parçası olursunuz. Yine bu bağlamda bazı işlemlerin provaları olmaktadır. Bu provaları da göz önünde bulundurduğumuzda en basit bir işin bile bitme süresi en az 7 gün sürmekte. Tabi özellikli işlemlerde bu süreler çok daha uzamakta. Hatta bazen yapılan işler ağzınıza takılmadan önce doktorlarımız tarafından uygun görülmeyip, tekrar en baştan bile yapılabilir. Tabi bu durumda iş biraz daha uzayabilir. Yani öyle 5 günde tüm ağzınızda her şeyin bitmesi gibi bir durum asla söz konusu değil. Mutlaka gelmeden önce gideceğiniz klinikle iletişime geçip maksimum ve minimum süreleri(7 ila 14 gün arası ama ortalama 10 gün gibi) sorunuz.

Bir de tabi “ömür boyu” garanti vs gibi biri size sağlığınızla ilgili bir garanti sunuyorsa ondan sağlığınızla ilgili Tanrı ile nasıl bir sözleşme imzaladığını sorup Tanrı ile arasında yapılan sözleşme örneğini isteyiniz. Tabi ki bu tarz yerler genelde ruhsatsız ve sahte diş hekimleri tarafından işletilen, ne olduğu belirsiz malzemeler kullanılan merdiven altı yerler olduğu için muhtemelen 1-2 sene sonra zaten orayı asla bulamayacaksınız.

Ayrıca internette ve sosyal medyada reklam yapan aracı kuruluşların bir kısmı gerçekte diş hekimliği ile hiçbir alakası olmayan yerler olabilir. Bir kısım aracı kuruluşlar ise diş hekimlerine olması gerekenin çok altında ücret ödeyip(Örneğin sizden 7.000 TL zirkonyum ücreti alıp diş kliniğine 3.000 TL’ye yaptırabilir). Bu da ister istemez kalitenin düşmesine sebep olabilir. Çünkü 4bin liralık malzeme kullanmak yerine 1000 liralık malzeme kullanılacaktır, 2000 liralık laboratuvara iş vermek yerine 1000 liralık laboratuvara iş verilecektir, işi yapan doktorun hakkı 500 liraysa 200 lira ödenecektir. Doktor hem mutsuz olacak, hem de aynı parayı kazanabilmek için 3 kat daha fazla çalışmak zorunda kalacaktır. Hem de 1 saatte yapılması gereken işi 20 dakikada yapmak zorunda kalacaktır. Sıkıntı yaşamamak için yetkisiz yerlerden uzak durmanız gerekmektedir.

Sahte diş implantı mağduru olmamak için, diş hekiminizin kullanacağı implant kutularının üzerindeki QR kodu, cep telefonunuza yükleyeceğiniz sağlık bakanlığı ÜTS uygulaması ile kontrol ediniz
Sahte diş implantı mağduru olmamak için, diş hekiminizin kullanacağı implant kutularının üzerindeki QR kodu, cep telefonunuza yükleyeceğiniz sağlık bakanlığı ÜTS uygulaması ile kontrol ediniz

KOMPLİKASYON VE SEYAHAT SAĞLIK SİGORTASI DESTEĞİ

Ve son olarak aşağıdaki gibi Full Dental Tatil Paketleri için ülkemizi ziyaret edecekseniz ücreti neyse ödeyip kliniğinizden mutlaka yukarıdaki linkte verdiğim KOMPLİKASYON VE SEYAHAT SAĞLIK SİGORTASI DESTEĞİ’ni isteyiniz.

MDCT HOLLYWOOD SMILE MAKEOVER(20 adet Zirkonya Kron ile Hollywood Gülüşü) 10’lu üst, 10’lu alt VITA® Zirkonyum kaplamalardan oluşan, Dijital Diş Hekimliği, Güzel deniz şehri İstanbul’da Otel Konaklama Tatil

Tam Ağız İmplant Paketi (Çene Başına)

MEGAGEN ALL ON 4 ® Paketi

Tedavi olmayı düşündüğünüz kliniğin ULUSLARARASI SAĞLIK TURİZM TESİSLERİ VE ARACI KURULUŞLAR DERNEĞİ vb. Kamu Yararına Çalışan Kuruluşlara üye olup olmadığını sorgulayın. Bizim üye olduğumuz dernekler şunlardır;

ULUSLARARASI SAĞLIK TURİZM TESİSLERİ VE ARACI KURULUŞLAR DERNEĞİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.